Edukacja drogą do sukcesu

,,Ucz się, ucz, bo edukacja do potęgi klucz! ” – pewnie wielokrotnie usłyszałeś to od osób bardziej wprawionych. Jedni mówią, że czas edukacji jest niesłychany, a inni, że wspominają go jako najgorszy czas w ich życiu. Jak jest rzeczywiście? Nie da się tego ustalić, bo odczuwalnie widać, że zdania są różne.

Każdy po zakończeniu szkoły wyraża osobistą opinię na ten temat. Można zauważyć, że osoby, które właśnie się uczą nagminnie narzekają, aczkolwiek z drugiej strony na myśl przychodzą wspomnienia mamy, w których tak bardzo radośnie wspomina czasy spędzone w szkolnej ławce. Wydaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich podejście zaskakiwało. Bywały oczywiście wyjątki.

W dzisiejszych czasach też bywają, ale zwykle w przeciwną stronę. Słowo „nauka” jest interpretowana przez każdego w inny sposób. Trzeba na to spojrzeć subiektywnie. Niektórzy lekcją opisują całe swoje istnienie. Zdobywają mądrość, którą mogą umieścić w danej dziedzinie, ale nie uważają, że jest to za sprawką szkoły. Natomiast są osoby, dla których edukacja kojarzy się tylko i wyłącznie z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by rzec, że w każdym z tych stwierdzeń jest trochę słuszności.

Nie można zapominać, że ludziom, którzy się uczą, mają dobre wyniki jest swobodniej w życiu, ponieważ trafić na odpowiednie studia nie jest tak bardzo łatwo. Jeśli ktoś pragnie kształtować się w kierunku np. medycyny, nauka jest niezbędna, a zdobyta mądrość będzie wtórować przez cały czas wykonywania swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dozwolona. Osoby, które posiadają problemy z opanowywaniem wiedzy, mogą się kształtować praktycznie. Praca fizyczna przeważa nad umysłową. To jednak nie powinno zrażać młodych osób do zdobywania wiedzy, jako że z biegiem czasu docenią te godziny przebywane na żmudnym powtarzaniu nużącego materiału na egzamin.

Podsumowując: zdobyta mądrość i umiejętności towarzyszą nam nieprzerwanie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja przekazuje niemało kluczy, a tylko do nas należy decyzja czy ich użyjemy.